Święto Niepodległości w naszej szkole

Święto Niepodległości

W naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy 104 Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W trzech modułach świętowaliśmy Dzień Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęło przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy 8c. Ósmoklasiści w wielu scenach przedstawili dzieje historii Polski, począwszy od czasów ostatnich lat wielkiej Rzeczypospolitej, poprzez rozbiory, powstania narodowe, I wojnę światową , aż po dzień 11 listopada 1918r., kiedy Polska odzyskała upragnioną wolność i niepodległość. Prawie wszyscy uczniowie z klasy 8c mieli w tym przedstawieniu swój udział. Wielkie podziękowania dla wszystkich uczniów klasy 8c za trud przygotowań, poświęcenie i piękny efekt końcowy. Podczas przestawienia mogliśmy także usłyszeć podkłady muzyczne utworów Chopina, a także występ ucznia klasy 4a, Ignacego Górskiego, który zagrał na trąbce utwór pt. „Pierwszą kadrowa’.

W następnej części naszych obchodów uczniowie z chóru szkolnego i koła gitarowego przepięknie wprowadzili nas w świat pieśni patriotycznych. Mieliśmy wspaniałą okazję posłuchać, a także pośpiewać wraz chórem m.in. „Legiony to…’, „Serce w plecaku”, czy „Przybyli ułani”. Było pięknie, nostalgicznie i niezwykle wzruszająco. Na tę część uroczystości dołączyły do nas dzieci z klas 1-3. Równo o godzinie 11.11 wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odśpiewali hymn państwowy. Była to niezwykle wzruszająca i podniosła chwila. Ogromne brawa i wielkie podziękowania dla chórzystów i gitarzystów.

Ostatnim elementem obchodów Dnia Niepodległości w naszej szkole były różnorodne propozycje działań patriotycznych dla naszych uczniów. Klasy młodsze wykonywały w salach lekcyjnych przepiękne prace plastyczne, dotyczące niepodległości. Klasy szóste w łączniku szkolnym rywalizowały w bardzo ciekawym konkursie historycznym pt. „1 z 10”.

Natomiast klasy 7 i 8 uczestniczyły w szkolnej debacie pt. Współczesny patriotyzm”. Debatę prowadziły uczennice klasy 8c. Podczas dyskutowania uczniowie między innymi zastanawiali się na tym, czym dziś jest patriotyzm, jakie są te najważniejsze postawy patriotyczne, odpowiadali na pytanie czy w szkole jest miejsce na bycie patriotą, czy świat wirtualnej przestrzeni daje szansę na poczucie patriotyzmu i jak być patriotą na co dzień. Uczniowie wypowiadali się ucząc się wypowiedzi na forum, niezwykle ciekawie argumentowali swoje poglądy, uczyli się elementów dobrej, pozytywnej dyskusji, nierzadko przełamując lęk przed publicznym wystąpieniem.

To był naprawdę piękny, wzruszający i nostalgiczny dzień…