Podglądamy przyrodę!
Uczniowie klas 4 podczas lekcji przyrody prowadzili obserwacje, które dotyczyły wzrostu roślin na przykładzie fasoli i rzeżuchy oraz doświadczenia dotyczące powstawania kryształów soli i zmiany barwy kwiatów. Przebieg działań przedstawili w formie notatki i rysunków lub zdjęć w dzienniczkach obserwacji. Zapraszam do zapoznania się z pracami uczniów.
J. Mandra
Światowy Dzień Miast
Z okazji Światowego Dnia Miast który obchodzony jest 31 października uczniowie klas 4-8 szukali najciekawszych pomysłów na Zielone Miasta Przyszłości – Green City. Przygotowali również swoje pomysły jak zwiększyć ilość terenów zielonych w mieście, bo są one niezbędne dla nas ze względu na postępujący proces rozbudowy miast i terenów podmiejskich oraz z uwagi na dużą skalę zanieczyszczeń powietrza i wzrastającą temperaturę na kuli ziemskiej. Zapraszam do galerii wybranych rozwiązań z miast Polski i ze świata!
Szanowni Nauczyciele i Drodzy Uczniowie

zapraszamy  Was 21 kwietnia 2023 r.

do wspólnego świętowania Dnia Ziemi

pod hasłem „Ziemia na krawędzi”.

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi jest wydarzeniem obchodzonym corocznie na całym świecie. Pierwsze obchody Dnia Ziemi ogłoszone zostały 21 marca 1970 przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Miesiąc później, 22 kwietnia senator Gaylord Nelson na konferencji w Seattle zaproponował ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla powstających ruchów ekologicznych. W tych samych latach rozpoczęła swoją działalność amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

W tym roku w naszej szkole proponujemy następujące działania dla zespołu klas 1-3:

1. Od 18-21.04. zbieramy do ekosłoika złotówki na zakup „Klasowego, ekologicznego krzewu witaminowego”.

Dziś w szkole gramy w zielone,

sadzimy krzewy z ekosadzonek!

Dorzuć i Ty złotówkę

na zakup szkolnego krzewu owocowego!!!

1. 04. ubieramy się tak, aby kolor zielony był dominującym w naszym stroju.
  2. 18-21.04. podczas zajęć wyjaśniamy hasło „Ziemia na krawędzi”,

rozmawiamy o zagrożeniach dotykających Ziemię, szczególnie przyglądamy się kataklizmom, które dotykają Ziemię, a także kryzysom społeczno-gospodarczym, poznajemy sposoby rozwiązywania aktualnych problemów środowiskowych, dowiadujemy się jaki wpływ mają zmiany klimatu na życie ludzi i gospodarkę oraz wielkie inwestycje hydrologiczne na środowisko.

1. 04. bierzemy udział w Ekologicznym Happeningu Plastycznym, podczas którego na tapetę weźmiemy proekologiczne zachowania.
    1. zbiórka na boisku klas 1-3 (lub w razie niepogody na holach przy salach i na łączniku) na 3 godzinie lekcyjnej,
    2. zabieramy: ekosłoiczek wypełniony złotówkami, pastele olejne, poduszki pod kolana i głowę pełną ekopomysłów,
    3. głośno śpiewamy piosenkę ekologiczną „Zielony dom”
    4. za zebrane pieniążki kupujemy podczas happeningu

„Klasowy, ekologiczny krzew witaminowy”,

1. działamy ekologicznie, wspólnie i twórczo – ekotapeta z recyklingu.
  1. Sadzimy krzew na wyznaczonym terenie przed wejściem głównym do szkoły.
  2. Dbamy o dobrostan zasadzonego krzewu przez cały rok.
  3. Pamiętamy o tym, że Ziemia jest na krawędzi i potrzebuje naszej pomocy.

Codziennie Wszyscy podejmujmy działania ekologiczne,

uczymy innych- dużych i małych

zachowań proekologicznych!

Z ekopozdrowieniami