Dzień Czystego Powietrza 2022
Dbałość o czyste powietrze powinno być naszym wspólnym działaniem. W tym roku szkolnym uczniowie klas 4-8 w ramach Dnia Czystego Powietrza wykonali plakaty dotyczące problematyki SMOGU. Przedstawili na nich zagadnienia:
– czym jest smog?
– co zawiera smog?
– przyczyny smogu
– skutki i konsekwencje smogu dla życia na ziemi
– działania jakie możemy podjąć aby ograniczyć smog
– problematykę zakazu spalania śmieci
– czym jest ślad węglowy?
– jak ograniczyć wpływ smogu na nasze życie i zdrowie
Poniżej prace naszych uczniów!
Światowy Dzień Miast
Z okazji Światowego Dnia Miast który obchodzony jest 31 października uczniowie klas 4-8 szukali najciekawszych pomysłów na Zielone Miasta Przyszłości – Green City. Przygotowali również swoje pomysły jak zwiększyć ilość terenów zielonych w mieście, bo są one niezbędne dla nas ze względu na postępujący proces rozbudowy miast i terenów podmiejskich oraz z uwagi na dużą skalę zanieczyszczeń powietrza i wzrastającą temperaturę na kuli ziemskiej. Zapraszam do galerii wybranych rozwiązań z miast Polski i ze świata!
Podglądamy przyrodę!
Uczniowie klas 4 podczas lekcji przyrody prowadzili obserwacje, które dotyczyły wzrostu roślin na przykładzie fasoli i rzeżuchy oraz doświadczenia dotyczące powstawania kryształów soli i zmiany barwy kwiatów. Przebieg działań przedstawili w formie notatki i rysunków lub zdjęć w dzienniczkach obserwacji. Zapraszam do zapoznania się z pracami uczniów.
J. Mandra
Dzień Drzewa 10.10.2022
Z okazji Święta Drzewa uczniowie klasy 5A byli w kinie na projekcji filmu przyrodniczo-dokumentalnego „Serce Dębu”. Wzięliśmy dzięki temu udział w akcji pomocy dla lasu, ponieważ pieniążki z biletów zostały przeznaczone na sadzenie drzew. W trakcie powrotu do szkoły w pobliskim lasku uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych rozpoznawania drzew i krzewów, wykonali również pomiary drzew.
J. Mandra
Klasa 5A na wycieczce
Dnia 21 października uczniowie klasy 5A wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Zielonej Szkoły w Goreniu Dużym. Uczestniczyli w zajęciach ekologicznych dotyczących zanieczyszczenia i oszczędzania wody, odwiedzili zwierzęta w Mini ZOO, poznali pracę piekarza i samodzielnie przygotowali bułki do wypieku. Spacerowali po lesie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, gdzie zaznajomili się ze sposobami określania kierunku północy dzięki przyrodzie oraz z zasadami przetrwania w lesie. Budowali szałasy w grupach i kształtowali umiejętności współdziałania i dobrej komunikacji w grupie. Atrakcjami w przerwach między zajęciami było ognisko z kiełbaskami oraz przejażdżka kolejką po okolicy.Wycieczka upłynęła na dobrej zabawie połączonej z nauką.J. Mandra

Jesień w pełni, więc kolorowe liście znalazły się też w zeszytach do języka polskiego uczniów klas V a i V c. To świetna okazja do ćwiczeń w opisywaniu przyrody.

Klasa IV b połączyła świętowanie Dnia Chłopaka z wycieczką do jesiennego lasu. Był czas na zabawę, ucztowanie i oglądanie przyrody. Pogoda dopisała, humory też.