CHEMIA BIOLOGIA

„Twórca skamieniałości”

Większość skamieniałości to nie dawne, stwardniałe ciała, lecz ich mineralne odlewy (ośródki). Tworzą się one w ciągu długiego czasu, ale TY możesz zrobić własne odlewy w ciągu jednego dnia z gipsu sztukatorskiego.

Użyj tego sposobu, aby otrzymać kopie skamieniałości albo „sfosylizować” cokolwiek – plastikowego dinozaura lub własną dłoń

Co jest potrzebne:
– przedmioty do „fosylizacji”, np. muszle, rośliny, małe foremki, zabawki np. małe zwierzęta…
– plastelina
– gips sztukatorski (zamówić raczej trzeba; nie jest drogi)
– woda
– jasny smar
– wałek do ciasta
– cienka tektura
– mały pojemnik plastikowy
– atrament czarny lub żółty barwnik spożywczy, farbki

Do pracy :

1. Ugnieć dużą ilość plasteliny (można zmieszać kolory), aż stanie się miękka i uformuj z niej gruby krążek/dysk/duży i dość gruby placek. Wyrównaj górną część wałkiem i posmaruj ją smarem.
  2. Wciśnij w plastelinę przedmiot, który chcesz „sfosylizować”. Wyjmij po chwili ostrożnie przedmiot z plasteliny, tak aby nie uszkodzić wykonanej formy. Posmaruj wnętrze smarem.
    Forma jest gotowa do dalszej pracy.
  3. Wytnij pasek tektury o szerokości około 5 cm i długości 30 cm. Zwiń go w koło i delikatnie wciśnij dolną częścią w plastelinę wokół formy – ma powstać taki kołnierz wokół Twojej wyciśniętej formy jak wokół ciasta, żeby móc wylać na biszkopt galaretkę i żeby się ona nie wylała.
  4. Zrób gips wg instrukcji na opakowaniu. Dodaj żółtego barwnika spożywczego, aby imitować barwę piasku lub trochę czarnego atramentu, aby otrzymać szary odlew. W celu uzyskania dodatkowo ziarnistej struktury, należy dodać trochę drobnego piasku.
  5. Odczekaj, aż gips zacznie tężeć (jak galaretka) i wlej go do formy (możesz aż pod brzeg tektury).
    Zostaw na minimum dobę, by gips się zestalił. Potem wyjmij ostrożnie odlew.
    Aby „skamieniałość” wyglądała bardziej realistycznie, pomaluj ją na nieco inny kolor niż tło. Odłup brzegi podstawy odlewu, by przypominał skałę.

Dobrej zabawy

Na ocenę z wybranego przedmiotu (chemia/biologia), przekazujecie oczywiście min. 2 egzemplarze skamieniałości na rzecz pracowni. Czekam na nie do końca ferii zimowych, czyli do początku marca.

Karolina Ciechowska Neumann