Czym są Siatkarskie Ośrodki Szkolne?

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) to ogólnopolski projekt szkoleniowy finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki , skierowany do dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest upowszechnianie sportu, a w szczególności siatkówki.

SOS powstał w 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To jedyny, tak szeroko zakrojony, nowoczesny siatkarski projekt szkoleniowy dla dzieci i młodzieży na świecie. Obejmuje szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w całym kraju. Opiera się na idei współpracy szkoły, lokalnego samorządu i związku sportowego.

W program zaangażowani są nauczyciele, trenerzy i instruktorzy, rodzice, fizjoterapeuci i lokalne samorządy. Dzięki temu lokalna społeczność aktywizuje się i tworzy społeczną strukturę wsparcia dla inicjatywy.

Początki Siatkarskich Ośrodków SzkolnychSiatkarskie Ośrodki Szkolne (SOS) to projekt, który był realizacją wspólnej wizji Polskiego Związku Piłki Siatkowej oraz wielu trenerów, wykładowców i nauczycieli piłki siatkowej. Rozmowy z Ministerstwem Sportu i Turystyki dotyczące finansowania rozpoczęły się w styczniu 2012 roku. W kwietniu tego roku PZPS ogłosił konkurs na nabór szkół do projektu. 12 lipca 2012 PZPS otrzymał decyzję o przyznaniu finansowania, a  24 lipca Polski Związek Piłki Siatkowej podpisał umowę inaugurującą projekt z Ministerstwem Sportu i Turystyki. 1 września 2012 ponad 3 tys. uczniów w 127 szkołach rozpoczęło naukę w klasach sportowych SOS.

Cele programu

Celem SOS jest upowszechnianie sportu, pobudzenie do aktywności fizycznej młodzieży nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, ale także w czasie wolnym. Popularność siatkówki w Polsce, nowoczesny sprzęt, w który wyposażona jest każda uczestnicząca w projekcie szkoła i nowatorskie podejście do procesu szkoleniowego, dają nadzieję na sukces. Projekt powstał również po to, by przez ciągłość i dynamikę zajęć propagować zdrowy tryb życia dzieci i młodzieży. Tym bardziej, że siatkówka to sport ogólnorozwojowy, a przez to uniwersalny.

Program ma przyczyniać się do zrównywania szans rozwoju sportowego młodzieży różnych środowisk. Jednocześnie wspierać działania miejscowych społeczności, tak by jeszcze lepiej wykorzystywać, często bardzo nowoczesne, obiekty sportowe, jakie są dostępne w wielu nawet niedużych miejscowościach.

Kolejnym istotnym celem SOS jest tworzenie stabilnego zaplecza dla kadry narodowej, profesjonalnej piłki siatkowej i poszerzenie bazy szkoleniowej. Nie sposób ich realizować bez upowszechniania tej dyscypliny wśród dzieci i młodzieży w skali całego kraju w ramach jednolitego i zunifikowanego systemu edukacji sportowej. Dzięki SOS możliwe jest wdrożenie systemu wyszukiwania talentów i obejmowania ich zorganizowanym szkoleniem .

Projekt SOS obejmuje również budowanie kadry szkoleniowej. Cykle kursów, konferencje i szkolenia z wybitnymi trenerami, w tym selekcjonerami kadry narodowej, materiały dydaktyczne, bezpłatny dostęp do interaktywnej platformy www.mlodziezowasiatkowka.pl, wsparcie merytoryczne koordynatorów projektu i multimedialny sprzęt, który otrzymuje, każdy nauczyciel pracujący przy SOS, dają szansę na rozwój profesjonalnego środowiska trenerów młodzieżowych na niespotykaną wcześniej skalę.

SOS mają też wspierać rekrutację do szkoły uczestniczącej w projekcie. Działania promocyjne, takie jak prowadzenie lekcji pokazowych, czy organizacja specjalistycznych szkoleń dla nauczycieli wychowania fizycznego, nie tylko wspomagają szkołę w pozyskiwaniu uczniów do SOS, ale też podnoszą jej atrakcyjność na tle innych szkół.

Schemat funkcjonowania SOS

Jednym z podstawowych założeń projektu jest dotarcie do możliwie największej grupy dzieci i młodzieży, szeroko pojęta promocja siatkówki, a także zapewnienie rozwoju najbardziej obiecującym zawodnikom, którzy będą w przyszłości filarami reprezentacji kraju w tej dyscyplinie. Z tego względu model szkoleniowy ma formę piramidy, a każdy SOS tworzy zorganizowaną lokalną strukturę osób i instytucji na danym terenie.

Na trzon projektu składają się 32 ośrodki szkolne, po dwa w każdym województwie. Jeden dla chłopców, drugi dla dziewcząt. Obecnie w projekcie uczestniczą 144 szkoły: 32 szkoły ponadgimnazjalne i 112 gimnazja. Wart uwagi jest fakt, że cześć Siatkarskich Ośrodków Szkolnych powstało w placówkach, które wcześniej nie prowadziły klas sportowych ani nie miały wieloletnich tradycji siatkarskich.

Warunkiem objęcia szkoły programem SOS jest posiadanie odpowiedniego zaplecza treningowego, nauczyciela z uprawnieniami trenera lub instruktora siatkówki oraz zgody lokalnego samorządu na udział w projekcie.

Każda szkoła SOS tworzy klasę sportową, która realizuje program siatkarski w ciągu minimum 10 godzin lekcyjnych w tygodniu. Nauczyciel prowadzi jeszcze dodatkowo zajęcia indywidualne i pozalekcyjne.

Nad każdym ośrodkiem bezpośredni nadzór merytoryczny i szkoleniowy sprawuje koordynator wojewódzki, który jest dodatkowo wspierany przez lekarza i fizjoterapeutę.

Zarządzanie projektem (zespół)

Za projekt odpowiedzialny jest zespół doświadczonych trenerów, teoretyków sportu i menadżerów. Na jego czele stoi Waldemar Wspaniały, były siatkarz, trener siatkówki klubowej i reprezentacyjnej. Działem szkolenia SOS kieruje Zbigniew Krzyżanowski, były trener, teoretyk sportu, autor wielu publikacji naukowych dotyczących m.in. metodyki szkolenia siatkarskiego.

Struktura zarządzania podporządkowana jest charakterowi projektu – jest zdecentralizowana. Tworzy ją, oprócz szefa i dyrektora projektu, sztab koordynatorów: 4 regionalnych i 32 wojewódzkich. Koordynatorzy odpowiedzialni za województwa bezpośrednio współpracują z nauczycielami, trenerami i instruktorami poszczególnych SOS.

W połączeniu z rozbudowanym systemem raportowania i platformą mlodziezowasiatkowka.pl gwarantuje to skoordynowane, sprawne i spójne przekazywanie wiedzy w dwóch kierunkach – od i do nauczycieli. Daje to też możliwość poszerzania wiedzy, szybkiego reagowania na problemy i znajdowania dla nich rozwiązań. Pozwala też na budowanie unikalnego know-how funkcjonowania ogólnopolskiej struktury szkoleniowej

SZEF PROJEKTU

Waldemar Wspaniały
siatkarz, trener siatkówki, działacz sportowy. Wiceprezes Zarządu PZPS ds. szkolenia w kadencji 2004-2008. Absolwent kierunku trenerskiego Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Karierę rozpoczynał w sosnowieckim MKS-ie. W latach 1966-1979 siatkarz Płomienia Milowice, z którym zdobył Puchar Europy Siatkarzy (1978) oraz dwukrotne mistrzostwo Polski (1977 i 1979).

Trener: Płomień Milowice, Kazimierz Płomień Sosnowiec, Stilon Gorzów Wielkopolski, Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle, GTPS Gorzów Wielkopolski, PZU AZS Olsztyn, Chemik Bydgoszcz, Reprezentacja Polski Seniorów (2001-2003).

Sukcesy siatkarskie:
 Mistrzostwo Polski: 1977 i 1979, Puchar Europy Siatkarzy: 1978

Sukcesy trenerskie: Puchar Polski (1987, 1997, 2000, 2001, 2002), mistrzostwo Polski (2000, 2001, 2002, 2003), brązowy medal mistrzostw Polski (1999); Liga Mistrzów: IV miejsce podczas finału w Opolu (2002), III miejsce podczas finału w Mediolanie (2003). Jest pierwszym polskim trenerem, który z reprezentacją Polski pokonał reprezentację Brazylii na ich terenie.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002) oraz Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi.

 

SZEF SZKOLENIA

Zbigniew Krzyżanowski

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, studia podyplomowe na AWF Gdańsk: specjalizacja „Przygotowanie trenerów do prowadzenia szkolenia zawodników – członków kadry narodowej”. Doświadczony trener ligowy i reprezentacyjny, członek Wydziału Szkolenia Polskiego Związku Piłki Siatkowej, autor szeregu artykułów i książek poświęconych nauczaniu dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej oraz filmu Minisiatkówka. Dyrektor Młodzieżowej Akademii Siatkówki.

 

 

KOORDYNATORZY REGIONALNI

Krzysztof Felczak – koordynator regionalny w województwie wielkopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Absolwent AWF Warszawa, trener piłki siatkowej I klasy. Trener piłki siatkowej na wielu szczeblach szkoleniowych młodzików, kadetów, juniorów i grup seniorskich od III ligi do Polskiej Ligi Siatkówki i reprezentacji Polski „B” mężczyzn. Autor wielu publikacji z zakresu teorii i metodyki treningu piłki siatkowej.

 

 

 

 

 

 

Adam Nowik – koordynator regionalny w województwie mazowieckim, lubelskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim.

Absolwent Politechniki Radomskiej oraz AWF Katowice, były zawodnik oraz trener UMKS MOS WOLA Warszawa oraz AZS Politechniki Warszawskiej (Młoda Liga). W latach 1992-1999, jako reprezentant kraju rozegrał 67 spotkań, w tym 7 miejsce Mistrzostwa Świata Juniorów w Malezji (1995). Zawodnik m.in. Metalowiec Białystok, Chełmiec Wałbrzych (złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów), Czarni/ Jadar Radom (Puchar Polski), Skra Bełchatów (brązowy medal Mistrzostw Polski), Fakieł Nowy Urengoj, Joker Piła, Delecta Bydgoszcz, Jastrzębski Węgiel (brązowy medal Mistrzostw Polski, Finalista Pucharu CEV, Puchar Polski, srebrny medal Mistrzostw Polski), Wanda Instal Kraków.

 

 

 

 

Jacek Sitarek – Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Podyplomowe Studia Menedżerskie ). Trener II klasy piłki siatkowej. Trener piłki siatkowej grup młodzieżowych ( młodzik, kadet, junior ) oraz kadr wojewódzkich woj. śląskiego.

W latach 2010-2011 Prezes, następnie ( 2011-2013 ) Wiceprezes Zarządu I ligowego klubu siatkarskiego MKS MOS INTERPROMEX Będzin. Dyrektor oraz koordynator szkolenia w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Będzinie ( 2010 – 2015 ). Członek wydziału szkolenia Śląskiego Związku Piłki Siatkowej. Autor projektu szkolenia dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej w Będzinie. W latach 2012 – 2015 Koordynator wojewódzki S.O.S. (woj. śląskie)

 

 

 

 

 

Marek Kwieciński – koordynator regionalny w woj. śląskim, opolskim, dolnośląskim i lubuskim, siatkarz i trener siatkówki, reprezentant Polski. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku na kierunku trenerskim. Zawodnik m.in. KKS Kluczbork, WKS Wieluń, Stal Nysa. Od 1987 reprezentował barwy AZS Częstochowa, zdobywając mistrzostwo Polski w 1990 oraz wicemistrzostwo w 1991 r. i 1992 r. W sezonie 1992/1993 występował w tureckiej drużynie PTT Ankara, następnie powrócił do AZS Częstochowa i wywalczył mistrzostwo Polski w 1994 i 1995 oraz brązowy medal Mistrzostw Polski w 1996 r. W latach 1998-2001 związał się ze Skrą Bełchatów, w której po zakończeniu kariery pracował jako trener młodzieży.

 

 

Koordynatorzy województwa kujawsko-pomorskiego :

HENRYK BOROWSKI – DZIEWCZĘTA

JERZY KOMOROWSKI-CHŁOPCY

W miesiącu wrześniu dziewczęta klas sportowych odwiedził koordynator wojewódzki Szkolnych Ośrodków Siatkarskich Henryk Borowski. Pod czujnym okiem koordynatora i trenera Adama Michalaka dziewczęta klas sportowych przeszły przez testy sprawnościowe, których to wyniki określają potencjał klasy w programie SOS. Jesteśmy w trakcie oczekiwania na ukazanie się krajowego rankingu potencjału klas objętych programem. Jeśli nasze klasy zajmą wysokie miejsca zostaną przydzielone dodatkowe godziny treningowe na klasę, co umożliwi rozwój fizyczny naszym dziewczętom.

Poniżej prezentujemy kolejno klasy od 4 do 8 wraz z trenerem i koordynatorem.

Klasa 4a 

Trener Adam Michalak

Klasa 5a 

Trener Adam Michalak

 

Klasa 6a 

Trener Adam Michalak

 

Klasa 7a 

Trener Adam Michalak

Klasa 8a 

Trener Adam Michalak

 

Z programem szkolenia, oraz z innymi ciekawostkami mogą się Państwo zapoznać na stronie platformy SOS : https://www.mlodziezowasiatkowka.pl/