Klasy 1-3 wspólnie świętowały Dzień Ziemi pod hasłem „Planeta kontra Plastik”.

19 kwietnia 2024 r. klasy 1-3 wspólnie świętowały Dzień Ziemi pod hasłem „Planeta kontra Plastik”.
“ W zielonej szkole o zdrowie planety dbamy, zużyte baterie zbieramy i plastiku nie używamy”

Dzień Ziemi nazywany także Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi jest wydarzeniem obchodzonym corocznie na całym świecie. Pierwsze obchody Dnia Ziemi ogłoszone zostały 21 marca 1970 przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Miesiąc później, 22 kwietnia senator Gaylord Nelson na konferencji w Seattle zaproponował ogólnonarodową demonstrację sprzeciwu przeciwko niszczeniu środowiska naturalnego i poparcia dla powstających ruchów ekologicznych. W tych samych latach rozpoczęła swoją działalność amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

Od 15-22.04. podczas zajęć wyjaśnialiśmy hasło „Planeta kontra plastik”, rozmawialiśmy o zagrożeniach dotykających Ziemię, szczególnie o zwiększeniu wiedzy n/t możliwości ograniczenia powstawania odpadów sztucznych podczas codziennych zakupów. Pochodzenia tworzyw sztucznych, ich zalet, wad i wpływu na środowisko naturalne oraz sposobów ich ograniczania.
Pozyskiwaliśmy rolki ze starymi, niepotrzebnymi tapetami.
Uczyliśmy się śpiewać piosenki o tematyce ekologicznej.
Klasy 1- piosenkę pt. “Zielony dom”
Klasy 2 i 3 – piosenkę pt. “Ziemia wyspa zielona”
Klasy 2 i 3 wzięły udział w Szkolnym Konkursie Ekologiczno-Plastycznym:
Eko-Lapbook ”Moja Ziemia – Czysty Świat”.
Klasa 1b podczas zajęć dała nowe życie odpadom tworząc pomysłowe przedmioty z recyklingu.
Klasa 3a wykonała wiosenne kwiaty wykorzystując wytłaczarki na jajka.
Prace można podziwiać na długim holu klas 1-3.

19.04. wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrali się tak, aby kolor zielony był dominującym w ich stroju.
W tym dniu na holach odbył się integracyjny Ekologiczny Happening Plastyczny, podczas którego rozmawialiśmy o potrzebach i zagrożeniach naszej planety.
Wspólnie śpiewaliśmy piosenki ekologiczne.
Na tapet wzięliśmy proekologiczne zachowania wykonując wspólnie ekotapetę z recyklingu.
Działaliśmy ekologicznie, wspólnie i twórczo !

Pamiętajcie o tym, że o Ziemię trzeba dbać codziennie!
Podejmujcie działania ekologiczne i uczcie innych- dużych i małych zachowań proekologicznych!
Z ekopozdrowieniami
uczniowie, uczennice i nauczycielki klas 1-3!