Światowy Dzień Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk to inicjatywa UNICEF, skierowana jest do różnych grup społecznych, obchodzona jest corocznie 15 października. To ogólnoświatowa akcja, która ma edukować i uświadamiać wagę zagrożenia wynikającego z chorób zakaźnych i lekceważenia mycia rąk.

Nasze przedszkolaki bardzo dobrze wiedzą, że mycie rąk to podstawowa czynność związana z higienicznym trybem życia. Że czynność ta powinna być wykonywana jak najczęściej (zwłaszcza w dobie pandemii wirusa SARS-COV-2 i transmisji wirusa także na skażonych dłoniach i przedmiotach). Oraz, że mycie rąk może być skuteczną metodą zapobiegania wielu chorobom „brudnych rąk” – pod warunkiem zastosowania prawidłowej techniki mycia rąk.

O prawidłowej technice mycia rąk przypomniała maluchom pani Ewa, szkolna pielęgniarka. Nauczyła dzieci wierszyka, który w łatwy sposób pozwala zapamiętać etapy mycia rąk.

MYCIE RĄK

Umyj rączkom brzuszki,

Później plecy i paluszki,

Potem palce złap na wędkę

Pokręć kciuki śrubokrętem

I na koniec swe paluszki

Potrzyj szybko o dwa brzuszki”

Światowy Dzień Mycia Rąk uświadomił nam, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.

Katarzyna Daniszewska