Konkurs biblioteczny dla klas 1-3 w październiku 2021 pt: „ Moja ulubiona książka o zwierzętach” z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt uznajemy za rozstrzygnięty😊 Prace nam dostarczone pokazują jak wiele w naszych czytelnikach wrażliwości i empatii. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pięknie opisanych przygód zwierząt, o których czytacie, dlatego też z ogromną radością przyznajemy jako biblioteka cztery pierwsze nagrody:

Magdalena Dobrowolska klasa 1a

Antonina Brodzińska klasa 2b

Paweł Demko klasa 2b

Maciej Pawełkiewicz klasa 3b

Każda z prac była wyjątkowa i niepowtarzalna, co powoduje, że bardzo nas zachęca do przeczytania każdej z tych pozycji. Dziękujemy za podzielenie się z nami waszymi przeżyciami i zachęcamy do korzystania z naszych pozycji w bibliotece szkolnej , które ostatnio też wzbogaciły się o nowe ciekawe tytuły nie tylko o zwierzętach z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych😊

Serdecznie gratulujemy i poniżej przedstawiamy prace nagrodzonych uczniów 😊

Bibliotekarze z naszej szkoły:

Pani Grażyna Ratajczak- Nadolska

Pan Jacek Obermuller

Magdalena Dobrowolska klasa 1a Sp 28 w Toruniu

Praca na konkurs biblioteczny pt: „ Moja ulubiona książka o zwierzętach”- październik 2021

Moją ulubioną książką o zwierzętach jest „Raptus” Magdaleny Kulus. Dostałam ją w prezencie od mojej cioci Ewy z okazji szóstych urodzin. Bohaterem książki jest jedenastoletni szorstkowłosy jamnik, który mieszkał ze swoją ukochaną panią Halinką. Uwielbiał wychodzić z nią na spacery. Nie lubił gdy pani Halinka zostawiała go samego w domu, wtedy bardzo za nią tęsknił. Po powrocie do domu zawsze gotowała mu ulubione parówki. Pewnego dnia starsza pani zmarła i nikt nie chciał zaopiekować się nim, więc trafił do schroniska. Życie raptusa odmieniło się, gdy znowu pokochali go dobrzy ludzie. Ja tez mam w domu pieska, któremu na imię Riko. Bardzo przezywałam smutki Raptusa i cieszyłam się, gdy obok niego był ktoś kto go kochał.

Antonina Brodzińska klasa 2b Sp 28 w Toruniu

Konkurs biblioteczny- „ Moja ulubiona książka o zwierzętach” – październik 2021

Tytuł: „Dżok. Legenda o psiej wierności”

Autor książki: Barbara Gawryluk

Książka „ Dżok.Legenda o psiej wierności” jest dla mnie ciekawa przede wszystkim dlatego, że jest to historia prawdziwa. Taki piesek naprawdę żył w Krakowie. Jego zdjęcia i filmy do dziś są dostępne w internecie. Bardzo podobało mi się to jak Dżok był wierny swojemu panu, którego pewnego dnia karetka zabrała z ulicy, po której wspólnie się przechadzali. Piesek pozostał na tej ulicy przez rok czekając na powrót pana Nikodema. Po roku przygarnęła go pani Zofia, która po jakimś czasie też zmarła. W książce podobały mi się rysunki. Niektóre zabawne tj. obraz długiego jamnika. Historia Dżoka pokazuje jak bardzo zwierzak może być przywiązany do swojego pana. Wydarzenie opisane w książce jest prawdziwe, naprawdę wydarzyło się w Polsce. Dziś piesek Dżok ma w Krakowie swój pomnik.

Paweł Demko klasa 2b Sp 28 w Toruniu

Praca na konkurs biblioteczny- „ Moja ulubiona książka o zwierzętach”

Tytuł: „ Bajka o czarnej owcy”

Autor książki: Piotr Walczak

Bajka opowiada o tym jak Czarna Owca zaczęła przewodzić stadem. Twierdziła, że jest lepsza od innych, bo jest czarna. Chciała przewodzić owcami tak jak biały owczarek. Obiecała pozostałym, że zaprowadzi je na łąkę ze smaczniejszą trawą i cieniem drzew. Zmiana łąki sprawiła, że część owiec porwał prąd rzeki i kilka zjadły wilki. Podczas marszu w góry Czarna Owca wpadła w przepaść. Pozostałe owce wróciły na starą łąkę. Czekał tam na nie biały Owczarek. Lubię tę bajkę, bo pokazuje jak groźne może być ślepe posłuszeństwo. Nikt nie jest lepszy tylko dlatego, że jest inny i uważa, że przez to jest wyjątkowy.

Maciej Pawełkiewicz z klasy 3b Sp 28 w Toruniu

Praca na konkurs biblioteczny „Moja ulubiona książka o zwierzętach” – październik 2021

Moją ulubioną książką jest „Rekordy zwierząt. Świat w obrazkach”, której autorem jest Emilie Beaumont.

Dzieli się ona na 5 rozdziałów: Zwierzęta wodne, Ssaki, Gady i Żaby, Owady i Pajęczaki, Ptaki.

Zawiera ona krótkie i ciekawe informacje o różnych zwierzętach (np.: czy wiecie że żabnica składa jaja w rożnych przedmiotach na dnie morza np. w bucie). Nie znajdziemy ich w encyklopedii ani w typowej książce o zwierzętach.

Książka ma piękne kolorowe ilustracje. Lubię je oglądać, bo pokazują zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Są niemal tak jak na żywo. Jakby ktoś zrobił im zdjęcie fotograficzne.

Z książki można się dowiedzieć ciekawostek o doskonale znanych zwierzętach (np.: ośmiornica, żółw, rekin, ryjówka, słoń, żyrafa, kameleon, krokodyl, zaskroniec, motyl, ważka, pszczoła, bocian, kruk, puchacz) oraz o nieznanych zwierzętach (np.: barakuda, samogłów, najeżka, wół piżmowy, mrówkojad, kolczatka, gekon, bazyliszek, agama, skarabeusz, nartnik, topik, lirogon, kuka bura, kulik).

Lubię czytać jej fragmenty codziennie wieczorem do poduchy.