Nasi Uczniowie debatowali:)

We wtorek 3 października,  uczniowie klas 7 i 8 naszej szkoły uczestniczyli w debacie uczniowskiej poświęconej Demokracji oraz  Samorządności. To spotkanie dyskusyjne było  jednym z naszych działań w ramach ogólnopolskiego projektu „MŁODZI GŁOSUJĄ”.  Pierwszą część spotkania poprowadzili uczniowie z klasy 8a: Filip Modrzyński i Wiktor Śpiewak, którzy bardzo dobrze sprawdzili się w tej,  naprawdę niełatwej roli. Bardzo dziękujemy.

Nasza Debata składała się z dwóch części.

I część: DEMOKRACJA i II część: SAMORZĄDNOŚĆ (szczególnie samorządność w naszej szkole).

Uczniowie podczas dyskusji mieli okazję spotkać się w niecodziennej scenerii, porozmawiać ze sobą, skonfrontować własne poglądy ze zdaniem innych uczniów. Przy okazji przypomnieli czym jest demokracja, wyjaśnili czym jest demokracja pośrednia i bezpośrednia, na czym polega samorządność. Dyskutowali o tym, w jaki sposób można wpłynąć na społeczeństwo, by chętniej brało udział w wyborach, czy Polska więcej zyskuje, czy traci będąc w UE, czym dla młodego człowieka jest demokracja. Rozmawiali także  o tym, które zasady demokracji są dla nich najważniejsze. Uczniowie zdefiniowali ponownie pojęcie samorządu uczniowskiego, zastanawiali się nad pomysłami działań SU. Podjęto także dyskusję na temat zmian statutowych, zwłaszcza systemu oceniania. Był to moment, w których dzieci miały szansę powiedzieć o swoich niepokojach i wątpliwościach związanych ze zmianami. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie czynnego udziału w debacie, wszystkim, a także tym, którzy tworzyli plakaty informacyjne . Uwieńczeniem naszego spotkania było referendum szkole, w którym mogli wziąć udział uczestnicy debaty. Referendum dotyczyło spraw szkolnych. Dziękujemy również tym uczennicom klasy 8b, które wykonały urnę referendalną oraz policzyły głosy. Debata przebiegła w atmosferze zrozumienia, szacunku i pozytywnego dialogu. Najważniejsze wnioski z naszej debaty uczniów zostały spisane przez Przewodniczącą  Szkoły: Kingę Kowalską z klasy 8a, a następnie zostały umieszczone na  ścianie przy sali 210,tak aby każdy mógł je przeczytać.

DZIĘKUJEMY. Nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie.